Rehabilitacja

Rehabilitację Stasia zaczęliśmy niestety dość późno - dopiero pod koniec marca 2008. Wcześniej przeszkodą było serce, operacja, rekonwalescencja.

Na ćwiczenia jeździmy 3 razy w tygodniu do Krasnegostawu. Stasio rehabilitowany jest głównie metodą NDT-Bobath. Ma też elementy masażu. Bardzo dzielnie znosi ćwiczenia, nie obywa się oczywiście bez krzyku i płaczu, ale dopiero pod koniec zajęć, gdy jest już bardzo zmęczony i ma dość.

Efekty pracy z panem Michałem są rewelacyjne. Stasio, mimo bardzo dużej wiotkości mięśni, jest bardzo ruchliwy, przewraca się na brzuch i z powrotem na plecy, podpiera się na łokciu leżąc bokiem - próbuje siadać, posadzony siedzi samodzielnie i zachowuje równowagę gdy mu w siedzeniu "przeszkadzamy".
Obecnie ćwiczenia skupiają się głównie na nauce siadania i przygotowaniu do raczkowania. Stasio stawia też pierwsze kroki!!!


Staś ma też zajęcia na Sali Doświadczania Świata, gdzie uczy się poznawania otoczenia wzrokiem, słuchem i dotykiem. Obecnie pracujemy nad stymulacją dłoni, by Staś na nowo nauczył sie chwytać przedmioty.

Co 2-3 tygodnie mamy spotkania z logopedą. Pracujemy nad prawidłowym napięciem mięśni twarzy, uczymy Stasia zamykania buzi i chowania języka. Stosujemy masaż wg koncepcji Castillo - Moralesa uciskając odpowiednie punkty na twarzy. Masujemy też wnętrze buzi - policzki, podniebienie, dziąsła, język.

Więcej informacji o metodzie Castillo - Moralesa można znaleźć tu:
http://www.regnerlogopedia.pl/pl/met.htm

Od sierpnia 2009 Staś w ramach zajęć w ośrodku w Krasnymstawie ma też zajęcia w grupie "matki z dzieckiem". Jest to grupa przedszkolna, uczestniczy w niej kilkoro dzieci z mamami oraz panie prowadzące zajęcia. Zajęcia mają stałe części - rytuały, wykorzystujemy elementy terapii wg Knillów, W. Sherborne, stymulujemy dłonie i stopy na wszelkie możliwe sposoby, uczymy korzystania z nocniczka, a co najważniejsze - dzieci obserwując siebie nawzajem uczą się szybciej!

Pracując ze Stasiem w domu korzystamy głównie z "normalnych" zabawek, które Stasio uczy się chwytać, stymulujemy dłonie różnymi fakturami, konsystencjami, temperaturami. Uczymy Stasia koncentracji wzroku na określonym przedmiocie, obrazku, bo z tym ma problem. Ostatnio (styczeń 2010) zauważyliśmy u Stasia duże zainteresowanie różnymi dźwiękami, odgłosami zwierząt itp. i na tym się teraz skupiamy. Staramy się połączyć jego zainteresowanie dźwiękiem z określonym obrazkiem, oraz pokazać mu jego "sprawczą moc", poprzez naukę włączania określonego dźwięku. I to działa!!! Stasio umie paluszkiem włączyć mały przycisk i słuchać danego dźwięku obserwując przy tym obrazek

Polecamy strony z odgłosami zwierząt, ptaków, odgłosami natury itp., z których korzystamy w pracy ze Stasiem:
http://odgłosy.pl/index.php
http://www.ilovewavs.com/Effects/Animals/Animals.htm
http://www.kolo-lowieckie-zubr.com.pl/glosy.html
http://ptaki.polska.pl/multimedia/index,Glosy_ptakow,cid,966.htm