niedziela, 10 lutego 2013

Jak Stasio uczy się chodzić

Witam!!
Jakiś czas temu obiecałam napisać o pracy Stasia w ortezie - w końcu się zebrałam :p
Ortezę, a dokładnie nazywa się to "Orteza biodrowo/kolanowo/skokowo/stopowa HKAFO" mamy mniej więcej od listopada. Wykonywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta po dokładnym pomiarze. W całości jest refundowana przez NFZ (to chyba pierwszy nasz sprzęt dla Stasia całkowicie zrefundowany...), stwierdziliśmy więc, że warto sprobować i okazał się to strzał w dziesiątkę!!! Stasio jest dość wysoki i ciężki, a przy tym bardzo wiotki. Postawienie go na nogi wymaga baaaardzo dużo siły i umiejętności. W ortezie pionizacja okazała się przyjemna zarówno dla Stasia jak i dla nas - rodziców. Nie ma szarpania, wiszącego bezwładnie dziecka, nie trzeba wkładać w to tyle siły, plecy mają szansę odpocząć :)
 
Fotki nie najlepsze, ale rzadko jest okazja pstrykania kiedy ćwiczymy ;)
Więc na razie muszą być takie :p

Orteza jest leciutka, ma możliwość ustawienia kąta zginania stawu kolanowego i skokowego, stabilizuje miednicę - czyli to co jest Stasia największym problemem, a jednocześnie nie usztywnia nóg całkowicie, Stasio je czuje i ma wpływ na to co się z jego nogami dzieje. Może więc sam podnosić nogi i stawiać kroki. Czasami trzeba mu jeszcze w tym pomóc i lekko popchnąć nogi od tyłu, ale udaje mu się już czasem zrobić to samodzielnie. A ile przy tym radości!!! On naprawdę ma tego świadomość i cieszy się bardzo jak tylko mu się uda zrobić krok :)W ortezie chodzimy, ćwiczymy nacisk na każdą stopę w wykroku, balansujemy, uczymy zachować równowagę, ale też po prostu stoimy, przeglądamy się przy okazji w lusterku, a czasami rozrabiamy - patrz fotka niżej ;)


Chciałam jeszcze napisać o tym jak ćwiczymy ze Stasiem w naszym "pająku" domowej roboty, ale post zrobił się już bardzo długi, więc zapraszam za jakiś czas na kolejną dawkę :)

2 komentarze:

AgnieszkaBe pisze...

Super!!!!Trochę popracuje i będzie sam śmigał :)

Natalkowa mama pisze...

Jejku jak fajnie się prezentuje w tym aparacie :) Może też niedługo będziemy taki mieć :)